0%

Прогрес

Халвінг біткоїна: що це, коли відбудеться та як вплине на ціну BTC і майнерів

20.03.2024

283
0

Халвінг біткоїна: що це, коли відбудеться та як вплине на ціну BTC і майнерів

Халвінг біткоїна — це знакова подія для спільноти криптоентузиастів, яка полягає в скороченні винагороди, яку отримують майнери за обробку блоку в блокчейн. 

Халвінг головної криптовалюти відбувається кожні чотири роки і є гарантією того, що загальна кількість біткоїнів в обігу не перевищить встановлений ліміт у 21 мільйон одиниць.

У цій статті ми надамо відповіді на питання, що таке халвінг, як він може повпливати на майнерів та інших учасників ринку, якою буде ціна біткоїна після наступного халвінгу та оприлюднимо орієнтовну дату чергового скорочення у 2024 році.

Інформація, наведена в статті, не є рекомендацією або інвестиційною порадою.

Що таке халвінг біткоїна і в чому полягає його роль?

Халвінг (від англ. halving, «вдвічі» або «наполовину») — це дворазове зменшення розміру винагороди майнерам за додавання ними нового блоку в блокчейн. Сатоші Накамото, якого вважають творцем біткоїна, програмно заклав халвінги в мережі криптовалюти через кожні 210 тисяч блоків, тобто раз на чотири роки — аж до того моменту, коли з видобутком 21 мільйона монет (імовірно це станеться у 2140 році) емісія закінчиться.

Календар халвінгів біткоїна з 2009 до 2140 року

Слід зазначити, що халвінг закладений не лише в алгоритми біткоїна. Рівень інфляції та збереження обмеженої пропозиції (емісії) токенів багатьох інших криптомонет також контролюються завдяки методу Proof-of-Work (PoW). 

Також теоретично халвінг, є ключовим елементом токеноміки біткоїна, який покликаний не лише запобігти інфляції криптоактиву, а й збільшити його вартість шляхом зниження пропозиції в блокчейні.

Як вже зазначалося раніше, емісія «цифрового золота» відбувається через нарахування винагороди майнерам, які використовуючи криптоферми з дорогим обладнанням, розв’язують складні обчислювальні задачі для включення нових блоків у блокчейн.

На момент виходу цієї статті, за даними порталу CoinGecko, майнерами вже видобуто 19,65 мільйона BTC. Це приблизно 93% від загальної пропозиції біткоїна. А наступний халвінг, який відбудеться у 2024 році, має знизити темп зростання емісії вдвічі. 

Скільки всього видобуто біткоїнів (BTC)

У мережі першої криптовалюти халвінг проводився тричі: 

  • 28 листопада 2012 року (до цього моменту майнери отримували 50 BTC за кожен новий блок, а халвінг скоротив розмір винагороди з 50 до 25 монет);
  • 9 липня 2016 року (після халвінгу майнери стали отримувати по 12,5 BTC);
  • 11 травня 2020 року (розмір винагороди скоротився до 6,25 BTC).

Халвінг біткоїна 2024 року, який відбудеться в момент досягнення 840 000 блоку, знизить винагороду до 3,125 BTC.

Читайте також: Аірдроп криптовалюти: Як заробити на безкоштовній роздачі крипти

На графіку складеному CoinGecko, можна наочно простежується зменшення пропозиції біткоїна на фоні скорочення нагороди майнерам за видобутий блок.

Графік скорочення кількості біткоїнів

Ще до першого халвінгу творець блокчейну Ethereum Віталік Бутерін пояснював необхідність цього процесу, порівнюючи біткоїн з реальним золотом:

Запаси золота у світі обмежені, і з кожним видобутим грамом отримувати золото, що залишилося, стає дедалі важче. Унаслідок такої обмеженої пропозиції золото понад шість тисяч років зберігало цінність міжнародного засобу обміну та накопичення. Є надія, що біткоїн зробить те саме.

11 березня 2024 року на фоні чергового булрану вартість BTC перевищила вартість одного кілограма золота. 

Біткоїн обігнав золото в березні 2024 року

Халвінг біткоїна 2024: дата події

Дату четвертого халвінгу біткоїна точно спрогнозувати складно навіть з його наближенням через коливання показників хешрейту навіть напереддні цієї події. Але, виходячи з простого математичного аналізу, халвінг має відбутися в період з 19 до 22 квітня 2024 року.

Як халвінг BTC може вплинути на майнерів?

Як вже зазначалося, пропозиція біткоїна обмежена, і станом на 2024 рік більша її частина вже вичерпана. З 21 мільйонів монет майнери видобули 19 мільйонів. Тобто до настання повної емісії лишається всього 2 мільйони біткоїнів. Ба більше, за оцінками аналітиків, за весь час існування блокчейну біткоїна втрачено близько 6 мільйонів біткоїнів (це пов’язано з втратою сід-фраз, холодних гаманців, смертю власників цих активів тощо). Це майже третина всієї пропозиції залишилась поза обігом.

На даному етапі розвитку блокчейну головної криптовалюти за функціонування та безпеку блокчейну відповідають майнери. Але крім винагороди за додавання нових блоків одним зі стимулів майнерів також є отримання плати за транзакції інших користувачів системи. При цьому розмір комісії залежить від навантаження на мережу в момент здійснення транзакції та встановлюється користувачем чи ПЗ криптогаманця (наприклад, це може бути гаманець Trustee Plus).

З кожним халвінгом розмір винагороди за видобуток монет буде скорочуватись, а враховуючи той факт, що майнинг BTC сьогодні потребує все більш потужного обладнання, яка потребує чималих інвестицій, більшість майнерів поступово буде втрачати конкурентоспроможність та відключать свої ферми від блокчейну. Виходячи з досвіду минулих трьох халвінгів біткоїна, якщо напередодні та після халвінгу ціна BTC не демонструє динамічне зростання, майнери відключаються від мережі. 

Слід зазначити, що після того, як буде видобуто останній блок, єдиним джерелом доходу в блокчейні «цифрового золота» для майнерів стане отримання комісії за забезпечення транзакцій. Вже у 2024 році майже 20% доходів майнерів біткоїна вже припадає саме на комісійні виплати.

Так після виходу з мережі майнерів, які не зможуть або не вбачатимуть сенсу та зиску в подальшому забезпеченні функціонування майнинг-ферм, хешрейт (сукупна обчислювальна потужність мережі) BTC може знизитись. А це своєю чергою матиме негативний вплив на час видобутку нових блоків та безпеку блокчейну.

Наразі 12 березня 2024 року, згідно з HashRateIndex, було зафіксовано новий рекордне значення обчислювальної потужності біткоїна. Хешрейт сягнув позначки у 628 екзахешів на секунду (EH/s).

Рекордне значення хешрейту біткоїна

Така висхідна траєкторія хешрейту може сигналізувати про наближення мережі до ери зеттахешів та монументальну зміну в цифровому світі. Крім того, цю динаміку можна розцінювати як свідчення розвитку екосистеми, де основна безпека біткоїна стає синонімом безпрецедентного зростання і технологічних інновацій.

Також істотне збільшення хешрейту незадовго до халвінгу є характерним для мережі Bitcoin, але короткочасне зменшення цього показника може спостерігатися ще вподовж певного періоду після халвінгу. Така динаміка може свідчити про поступовий перерозподіл часток ринку між майнерами, які не відключили своє обладнання від мережі.

Зазвичай залишаються найбільші гравці, які:

  • «фінансову подушку» у вигляді цифрових активів;
  • закупили та налаштували новітнє високопродуктивне, енергоекономне та довговічне обладнання;
  • мають доступ до дешевої електроенергії або її альтернативних джерел;
  • мають доступ до дешевих кредитів.

Так за прогнозом Джеймса Баттерфілда та інших аналітиків CoinShares, що з публічних майнерів тільки Bitfarms, Iris, CleanSpark, TeraWulf і Cormint зможуть працювати з прибутком після халвінгу, якщо ціна біткойна опиниться нижче $40 000.

Нижче наведемо кілька графіків, на основі яких CoinShares дійшли такого висновку:

  • Історичний і прогнозований хешрейт біткоїна

Історичний і прогнозований хешрейт біткоїна

  • Частка витрат на електроенергію, кредитні відсотки та SG&A

Частка у витратах витрат на електроенергію, кредитні відсотки та SG&A

  • Склад парку біткоїн-майнерів

Склад парку біткоїн-майнерів

Ложка меду в діжці дьогтю

На фоні березневого булрану багато хто з інфлюенсерів та аналітиків у світі криптовалют зазначає, що не все так погано та халвінг цього року буде кардинально відрізнятися від минулих. Так, наприклад, аналітики керуючого активами Grayscale переконані, що майнери успішно подолають майбутні труднощі — як мінімум у короткостроковій перспективі. Навіть у разі, якщо деяким доведеться залишити ринок, діяльність добувачів залишиться стабільною.

Ба більше, наразі в екосистемі BTC зростає вплив протоколу Ordinals та проєктів другого рівня (L2). Нові варіанти використання можуть виявитися корисними для майнерів, які вже отримують близько 20% свого прибутку від транзакцій, пов’язаних із токенами стандарту BRC-20.

Щоденні збори в мережі BTC за транзакції з «написами»
Щоденні збори в мережі BTC за транзакції з «написами»

Також у звіті зазначається, що на фундаментальному рівні прийдешній халвінг виглядає дуже незвично. Головні чинники, за якими аналітики дотримуються такої думки, включають:

  • висока активність у мережі BTC, викликана ажіотажем навколо Ordinals і BRC-20. Усе це має зберегтися, оскільки потенційні інновації в блокчейні головної криптовалюти привертають дедалі більше інтересу з боку розробників;
  • позитивні оновлення структури ринку — поява спотових біткоїн-ETF, які можуть забезпечити нове стійке джерело попиту на BTC. 

Блокчейн-експерт Андреас Антонопулос в одному зі своїх відео п’ятирічної давнини запевняв, що блокчейну головної криптовалюти не загрожує так звана «спіраль смерті», оскільки більшість потужних майнерів заходить у цей блокчейн з розрахунком на довгострокову перспективу та продовжують роботу.

Ще одним важливим фактором на користь позитивних прогнозів є те, що на розмір комісійних для майнерів та прибутковість майнінгу BTC впливають ціна й обсяг транзакцій в блокчейні. Тож, якщо ці показники виявляться досить високими, негативний ефект від зниження винагороди буде значно меншим.

Ба більше, навряд чи слід очікувати відчутного зменшення стійкості та швидкості мережі впродовж тривалого періоду після халвінгу 2024 через те, що засновник біткоїн-блокчейну заклав алгоритм у якому разом зі зниженням активності видобутку складність майнингу також зменшується. Тобто, навіть якщо частина майнерів відмовиться продовжувати роботу, вважаючи це невигідним, а хешрейт блокчейну через це почне знижуватись, слідом за цим показник складності видобутку BTC також знизиться. Тобто інтервали додавання нових блоків залишаться незмінними, а швидкість обробки транзакцій відновиться.

Вплив халвінгу на ціну біткоїна (BTC)

Провівши ретроспективний аналіз вартості BTC з моменту його появи, можна побачити, що кожен наступний халвінг позитивно впливав на котирування монети. Зазвичай на фоні спекулятивних настроїв учасників ринку ціна починала зростати ще за кілька тижнів та місяців до чергового дворазового зменшення винагороди для майнерів. 

Такий позитивний вплив на вартість головного криптоактиву легко пояснити простим законом економіки — під час скорочення пропозиції відбувається зростання зацікавленості активом та попиту на нього. Тобто майнери, отримуючи вдвічі меншу винагороду за умови утримання на сталому рівні або підвищення активності та об’єму інвестицій, не готові активно продавати видобуті монети. Це скорочує швидкість появи нових біткоїнів на ринку та зменшує загальну пропозицію.

Читайте також: Як заробити на NFT: 6 робочих способів

Чому варто звернути увагу на біткоїн (BTC), як актив

Зазначимо, що не лише пропозиція нових монет визначає вартість біткоїна. На ціну BTC впливає багато інших чинників. Перелік таких чинників складно назвати вичерпним, тому ми наведемо лише кілька факторів, які є визначальними для розуміння цінності цієї цифрової монети, як інвестиційного активу. 

Знецінення фіатних грошей

Наразі у всьому світі спостерігається знецінення валют. Якщо фіатна валюта не є резервною (наприклад, як долар США) та активи, які номіновані в ній, відсутні або замалі, то попит на таку валюту занадто низький. Натомість інфляція навіть долару США впродовж останніх років значно збільшилася. Таке знецінення певною мірою відбувається через боргову емісію. Тобто держава створює нові зобов’язання та новий борг, який збільшує обсяги грошової маси. Так, лише за два роки пандемії COVID Сполучені Штати випустили на ринок додаткових 6 трильйонів доларів (до вже 15 трильйонів, що існували до того).

За прогнозами економістів такий debasement-ефект призведе до знецінення світових валют відносно реальних активів (нерухомість, золото, акції тощо).

Наближення зміни монетарної політики США

У 2024 році має відбутися зміна монетарної політики США, яка зазвичай впливає на світову економіку та ціни активів. Зараз на глобальному ринку економісти спостерігають скорочення інвестиційної активності через рекордно високу вартість грошей, яка залежить від розміру ставки Федеральної резервної системи США. 

Але вже у 2025 році експерти очікують початку так званого нового суперциклу, коли гроші будуть робити дешевими на фоні рецесії та недопущення зростання рівня безробіття. 

Тож здешевшання грошей має підвищити попит на інвестиційні активи, серед яких може бути біткоїн.

Adoption rate блокчейну BTC 

Adoption rate або рівень проникнення технології біткоїна в суспільство невпинно підвищується. За оцінками аналітиків, станом на 2024 рік у світі існує близько 43 мільйонів біткоїн-гаманців. А враховуючи те, що одна людина може мати в середньому 6-10 гаманців, то в загальному часткою біткоїна у світі може володіти від 5 до 10 мільйонів користувачів. Цей показник є доволі показовим на фоні загальної кількості населення планети, яка складає понад 8 мільярдів людей.

З кожним роком багато хто з цих людей відчує на собі вплив інфляції та debasement’у та буде розцінювати біткоїн в якості так званого захисного активу на кшталт золота.

Виходячи з економічних патернів ціноутворення, доволі низький adoption rate технології біткоїна зараз може дати величезні перспективи в майбутньому, коли настане ажіотаж та збільшення попиту.

Схвалення Комісією з цінних паперів і бірж (SEC) США Bitcoin-ETF 

SEC cхвалила Bitcoin-ETF

11 січня 2024 року Комісія з цінних паперів і бірж США схвалила біткоїн-ETF, дозволивши таким великим інвестфондам, як BlackRock, Invesco, Fidelity та їхнім дрібнішим конкурентам запустити створювати біржові фонди, які дадуть змогу інвесторам безпосередньо торгувати акціями, забезпеченими біткоїном. Це стало знаковою подією для сектору цифрових активів, оцінюваного приблизно в $1,7 трлн.

Таке схвалення дозволить інвесторам диверсифікувати свої портфелі за допомогою криптовалюти, не турбуючись про складні питання зберігання.

Ажіотаж пов’язаний з тим, що фондовий ринок США є величезним та активи, які допускаються на біржі, отримують шалений попит й ліквідність та супроводжуються зростанням капіталізації подібних активів. Тож, економісти не виключають, що завдяки допущенню біткоїна до торгів на біржах зовсім скоро він може повторити та перевершити кейс зростання в ціні такого активу, як золото.

Перегляд Google правил та політик просування трастових фондів Bitcoin-ETF 

Google дозволив рекламу Bitcoin ETF

До січня 2024 року компанія Google обмежувала рекламування інвестиційних проєктів, пов’язаних з біткоїном та іншими криптоактивами. Але ще до того, як Комісія з цінних паперів і бірж США схвалила біткоїн-ETF, ці обмеження були зняті.  Пошуковий гігант дозволив рекламувати трастові фонди. Тобто лояльність до біткоїна, як фінансового активу покращується.

Читайте також: Notcoin: скам чи заробіток на крипті без вкладень

Якою буде ціна BTC після халвінгу

В очікуванні халвінгу біткоїну багато хто з аналітиків та економістів пророкує зростання ціни BTC. Експерти у своїх прогнозах спираються не лише на фактор зменшення винагороди для майнерів, а й підвищення зрілості та рівня інтеграції «цифрового золота» у світову фінансову систему. 

Так експерти Matrixport, прогнозують зростання вартості BTC до позначки $125 000 вже цього року.

Якою буде ціна BTC після халвінгу - Прогноз Matrixport

Венчурний інвестор Pantera Capital також розраховують на подальше зростання вартості BTC та пророкують, що ціна монети у 2025 році перевищить позначку $147 000.

Але є і ті хто, одразу після халвінгу очікує на корекцію ціни. Так експерти JPMorgan прогнозують зниження ціни BTC до позначки $42 000.

Висновок

Халвінг біткоїна для індустрії криптовалют є однією зі знакових подій, через яку вартість головної цифрової монети може як відчутно збільшитись, так і просісти. Але в довгостроковій перспективі, зважаючи на такі фактори, як зростання попиту, скорочення пропозиції та інтеграцію біткоїна у світову економіку, інвестори можуть розраховувати на зростання котирувань BTC.

Більшість майнерів вже встигла підготуватися до прийдешнього халвінгу та, скоріш за все, доволі швидко адаптується до скорочення винагороди, а потенційні інвестори мають враховувати, що навіть на фоні зростання хайпу навколо біткоїна та криптовалют для кожного активу також є характерним період корекції.

Інформація, наведена в статті, не є рекомендацією або інвестиційною порадою.

Читайте українське та підписуйтесь на Спадок.медіа в TelegramInstagram та LinkedIn.

Коментар

0

    На цій сторінці немає коментарів.

Скажи, що думаєш